Satış Sonrası
Hizmet

"Global pazarlarda güçlü bir marka olmak için, iş ortaklarımız aracılığı ile her daim, son kullanıcının yanındayız."

Uluslararası tecrübeye sahip, satış, satış sonrası ve teknik ekibimiz ile satış sonrası hizmetleri koordineli ve bütüncül bir şekilde ele alıyor ve müşterilerimize 7 gün 24 saat destek oluyoruz. Ekibimizin müşterilere daha iyi hizmet vermesi için, düzenli eğitimler veriyor ve onları gelişen ve değişen dünyada yüksek müşteri ve pazar beklentilerine karşı donatıyoruz. 26 ülkede çalışmamıza rağmen, müşterilerimize yerel tedarikçi ve iş ortakları kadar yakınız.

Servis

Orakçı Makina, müşterilerinin ve/veya nihai kullanıcıların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda bakım, arıza tespit, arıza giderme, ekipman montajı gibi her konuda, uzaktan veya yerinde servis hizmeti sunmaktadır. Yaşanabilecek sorunlara uzaktan teknik destek, elektronik devrelere uzaktan erişim, hızlı yedek parça temini ve teslimi ile 7/24 hizmet vermektedir.

ADEM SELÇUKER
Satış Sonrası Servis Uzmanı
Language:
Mobil :+90 (533) 160 30 36
ademselcuker@orakcimakina.com

Yedek Parça Temini ve Ürün Garantisi

Orakçı Makina, ürün teslimatlarında her bir ürünüyle beraber kullanım kılavuzu, bakım ve yedek parça kitapçığı ve garanti belgesini müşterilerine sunmaktadır. Bu kitapçıkların “Yedek Parça” bölümünde ürüne ilişkin yedek parça kodları ile yedek parçalar tanımlıdır.

Üretimi yapılan her bir ürün için 10 yıl yedek parça temin garantisi verilmektedir. Ürünlerine ilişkin, müşterilerin kullanım hataları hariç, imalat ve montaj kaynaklı uygunsuzluklara karşı bir yıl süre ile garanti verilmektedir.

Eğitim

Orakçı Makina, farklı özelliklerde, bitmiş veya demonte olarak, dünyanın farklı bölgeleri için üretmiş olduğu ürünleri, satış sonrasında ürünün ilk montajı, ürünün devreye alınması ve doğru kullanımı için, yurtdışında beraber çalıştığı iş ortaklarına, tecrübeli teknik ekibinin katılımıyla teorik ve uygulamalı olarak gerekli eğitimleri vermek suretiyle desteğini satış sonrasında da sürdürmektedir. Tüm eğitmenler, uzun süre Orakçı ekipmanları ile çalışmış, ürünler ile ilgili yüksek bilgi birikimine ve pratik becerilere sahip çalışanlardan seçilir. Verilen eğitimin amacı; müşterilerin çalışanlarının Orakçı ekipmanı üzerinde servis, onarım, teşhis ve bakım çalışmaları yapabilmeleri için beceri, bilgi ve güven sahibi olmalarının sağlanmasıdır.

tr_TRTürkçe