Orakçı Makina
Olarak

"Araç üstü atık toplama ve özel hizmet ekipmanlarını; müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, güvenli, dayanıklı, rekabetçi ve global pazarlarda tercih edilen ürünler olarak tasarlıyor ve üretiyoruz."

Başkanın Mesajı

Özgür ORAKÇI
Yönetim Kurulu Başkanı

“Orakçı Makina’yı bugüne taşıyan en önemli gücü güvenilir oluşu, ürünlerinin sonuna kadar arkasında durması ve güçlü satış sonrası hizmet anlayışıdır.”

Şirketlerde kuruluş itibariyle; sağlıklı büyüme süreci, sunulan ürün ve hizmet kalitesi, benimsenen insan kaynakları politikası, yapının ülke ekonomisine katkısı gibi başlıklar çerçevesinde marka olarak itibar kazanmak, şirketin sürekliliği açısından son derece önemli. Bu bilinçle yaklaşık 25 yıldır kat ettiğimiz yolda sağladığımız başarı, kazandığımız güven bize Orakçı Makina’nın gelecek hedefleri çerçevesinde güç, enerji, motivasyon sağlıyor. Biliyoruz ki; yolumuz açık, hedeflerimiz yüksek ve bu yolda enerjimiz sonsuz. 

Markamızı dünyanın her yerine gururla ulaştırmak, daha büyük başarılarla ülkemizi global arenada temsil etmek için daha yapacak çok işimiz var. Farklı sektörlerde hizmet veren şirketlerimizle yarım yüzyıla yaklaşan yolculuğumuzda öncelikli hedefimiz; Orakçı Makina’yı üretici kimliğiyle dünya genelinde sektör liderleri arasına konumlandırmak.

Bu ailenin bir üyesi olan ve hep birlikte belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmak için içtenlikle çalışan iş arkadaşlarıma ve tüm paydaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Biz Kimiz?

“Araç üstü atık toplama ve özel hizmet ekipmanlarını; müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, güvenli, dayanıklı, rekabetçi ve global pazarlarda tercih edilen ürünler olarak tasarlıyor ve üretiyoruz.”

Orakçı Makina, yaklaşık 25 yıldır araç üstü hizmet ekipmanları tasarlayan, üreten, geliştiren, satış ve satış sonrası hizmetlerini sunan, ana üretimini Türkiye’de gerçekleştiren ve güçlü yerel iş birlikleri ile büyümeye devam eden global bir firmadır.

Orakçı Grubu’nun ilk sanayi yatırımıdır. 1978 yılında ticari hayatına başlayan Orakçı Grubu, hizmet, makina, otomotiv ve inşaat sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Bugün birçok belediye ve şirketin iş ortağı konumunda olan ve müşterilerine ayrıcalıklı hizmetler sunan Orakçı Grubu, bir aile şirketinin geleneksel ve sağlam temelleri üzerine kurulmuştur.

Araç üstü ekipman sektöründe; projesini ve imalatını yaptığı ürünlerin çeşitliliği açısından Türkiye’de yelpazesi en geniş üreticidir. Üretiminin neredeyse tamamını ihraç eden Orakçı Makina; yenilikçi, rekabetçi ve kaliteden ödün vermeyen yaklaşımı ile her geçen gün dünya çapında bilinirliğini artırmış ve global bir marka haline gelmiştir.

Bugüne kadar 4 kıtada 26 ülkeye ihracat yaparak, yıllık 2.000 adet araç üstü ekipman üretim kapasitesine ulaşmış ve istikrarlı büyümesine devam etmektedir.

Üretimini uluslararası standartlarda kurumsal yönetim ve müşteri memnuniyeti anlayışı ile gerçekleştirmektedir. Avrupa’da CE ve Türkiye’de TSE standartlarında sunmuş olduğu EN 280, EN 12999, EN 1501, EN 13019, ISO 9001 sertifikalarıyla kalitesini periyodik olarak belgelendirilmektedir.

Dünyanın farklı bölgelerinde konumlanarak, pazardaki yerel koşullar ve müşterinin spesifik ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek ve hızlı teslimat için güçlü partnerle üretim/montaj ortaklıkları kurarak, birlikte büyümektedir. Müşterilerine yenilikçi ürünler sunarak pazarda bir adım önde olmalarını sağlamak adına düzenli şekilde Ar-ge, İnsan Kaynakları ve sistem yatırımları yapmayı sürdürmektedir.

“Global pazarlarda, sürdürülebilir güçlü işbirlikleri ve yeni üretim alanları ile istikrarlı büyüyen, sektöründe lider bir marka olmak için çalışıyoruz.”
Başarısında ve sahip olduğu rekabet üstünlüğünde en büyük payın çalışanlarına ait olduğunu bilen Orakçı Makina, çalışanları ve birlikte iş yaptığı tüm paydaşları ile karşılıklı güven, saygı ve iş birliği içinde olmayı ön plana koymaktadır.

Tarihçemiz

“Farklı sektörlerde yer almanın yarattığı sinerji ve güç ile sürdürülebilir, güvenli adımlarla büyüyoruz.”

1978 yılında belediyelere alt yapı ve hizmet binaları inşaatı işleri konularında hizmet vermeye başlayan Orakçı Grubu, 1990 yılı ile beraber katı atık toplama taşıma ve şehir temizliği sektöründe çalışmaya başlar.
Orakçı Makina’nın ilk faaliyetleri grup bünyesinde kullanılan araç üstü hizmet ekipmanlarının ağır servis-bakım ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

2000 yılında atık konteyneri imalatına başlanır. 2002 yılında başlayan dönüşüm ile birlikte tesis, altyapı, insan kaynakları ve sistem yatırımlarını tamamlayan Orakçı Makina, araç üstü ekipman imalatına başlar. Grubun bu ekipmanların aynı zamanda kullanıcısı olması ve saha çalışmalarının geri bildirimleri ürün geliştirmede Orakçı Makina’ya büyük hız kazandırır.
2005 yılında ilk ihracatını gerçekleştirir.

2008-2014 yılları ihracat rakamlarındaki hızlı artış ile global marka olma yolundaki en büyük atılımını gerçekleştirdiği yıllar olmuştur.
Orakçı Makina, araç üstü ekipman üretimindeki kapasite artışlarını karşılamak için yeni fabrikasının kurulumunu tamamlar ve 2016 yılında yeni yerinde 9.600 m2 kapalı alanda hizmet vermeye başlar.
Orakçı Makina’nın projelerini geliştirdiği Tasarım Merkezi, 2018 yılında Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla Türkiye’nin 222. Onaylı Tasarım Merkezi olur. 

2019 yılında Dijital Dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecine giren Orakçı Makina, kendi ERP yazılımını geliştirir. Bugün; satış, proje, satın alma, üretim, kalite, sevkiyat, insan kaynakları dahil tüm süreçlerini, kendi kurduğu ve her gün geliştirdiği “Bilgi Yönetim Platformu” ile uluslararası standartlarda yönetmektedir.

Bugün; 4 kıtada 26 ülkeye ihracat yapan ve yıllık 2.000 adet makina üretim kapasitesine ulaşmış global bir firmadır. Çalışanları ile birlikte gelişmeye, faaliyette bulunduğu pazarlardaki yerel ortakları ile birlikte büyümeye ve marka değerini her geçen güçlendirmeye devam etmektedir. Üretiminin neredeyse tamamını ihraç eden Orakçı Makina, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir.

Değerlerimiz

“Değerlerimize bağlı kalarak en iyi olmak için çalışıyoruz.”
Müşteri Odaklılık ve Yerel Davranabilme Ürün ve hizmetlerimizi sunarken, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını yerel özellikleri de gözetmek suretiyle kaliteli ve istikrarlı bir şekilde karşılayarak müşteri memnuniyeti sağlamayı ilke edindik.

Daima “En İyi” Olmayı Hedeflemek
İşimizde en iyiyi yapmak için duyduğumuz heyecanı kaybetmeden, dinamik, yenilikçi yapımızı korumaya özen gösteriyoruz.

En Büyük Değerimiz, İnsan Kaynağımız
Sahip olduğumuz insan kaynağımızdan aldığımız güçle hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Çalışanlarımızın memnuniyetini ve gelişimini ön planda tutuyoruz ve bu konulara kaynak ayırıyoruz. Karşılıklı güven ve saygının hakim olduğu, katılımın ve çeşitliliğin değer gördüğü çalışma ortamları yaratmaya özen gösteriyoruz.

Dürüst Çalışma İlkelerine, Üstün İş Ahlakına Uymak ve Etik Değerlere Bağlılık
Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızla ilişkilerimizde yasalara ve ahlak kurallarına uymayı, şeffaflığı, iyi niyet ve anlayışla davranmayı ilke olarak benimsiyoruz.

Sağlıklı ve Güvenli Bir Çalışma Ortamı Oluşturmak
İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemini, çalışma kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyoruz. İş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olabilecek tehlikeleri en aza indirmek amacıyla güvenli çalışma düzeni ve ortamını sağlamak, çalışanlarımızın farkındalığını arttırmak için kaynak ayırıyoruz.

Farklı Bakış Açılarına Açıklık
Farklı bakış açılarının ve bilgi birikimlerinin harmanlanması yolu ile yeni, yaratıcı fırsatlar yakalanabileceğine ve ekip çalışmasının gücüne inanıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin her türlü fikrine ve önerisine değer veriyoruz.

Sürekli Öğrenen ve Yenilikçi
Çalıştığımız sektörlerdeki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ederek en yeni bilgi ve teknolojileri edinmek üzere insan kaynağımıza ve teknolojiye daima yatırım yapıyoruz. Sürekli öğrenen ve kendini yenileyen yapımızı korumak için kaynak yaratıyoruz.

Çevre Koruma ve Kaynakların Akılcı Kullanımı
Faaliyetlerimiz sonucunda oluşan çevresel ektilerin kontrol altında tutulmasını sağlayarak savurganlıktan kaçınmaya özen gösteriyoruz.

Sürdürülebilir Büyüme
Bugünün insanına ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Çevresel, ekonomik ve sosyal sorumluluklarımızı her zaman gözeterek, güçlü iş gücü, altyapı bilgi, teknoloji ve güven ile sürdürülebilir büyümenin önemine inanıyoruz.

Şirket Politikamız

"Müşteri odaklı yönetim anlayışımız çerçevesinde, çalışanlarımız ve tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla bir bütünlük içinde aşağıdaki ilkeler doğrultusunda çalışmak, temel görev ve sorumluluklarımızdır."
 • Müşterilerimizin taleplerini en üst seviyede karşılamak ve maksimum müşteri memnuniyetini sağlamak,
 • Kaliteli, yenilikçi ve sorunsuz ürünler tasarlayıp üreterek müşteri memnuniyetinde sürdürülebilirliği sağlamak,
 • Ürün ve hizmetlerimizi müşteri şartları ile ulusal ve uluslararası standartlara uygun şekilde sunmak,
 • Ürün ve proseslerimizi standart hale getirerek kalitemizi güvence altına almak,
 • Ürünlerimize satış sonrasında sahip çıkarak müşterilerinin yanında olmak,
 • “Süreçlerle Yönetim” anlayışı ile, verilere dayalı, etkin ve verimli çalışmak,
 • “Sürekli İyileştirme” anlayışıyla, kalite ve verimliliği, uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye yükseltmek,
 • Temel değer olan insana yatırım yaparak, öğrenilmiş bilgiye dayalı tecrübeyi arttırmak,
 • Karşılıklı saygı ve iş birliğinin hakim olduğu, sağlıklı ve güvenli iş ortamı oluşturmak,
 • Çalışanlarımızın memnuniyeti ve gelişimi için gerekli kaynakları sağlamak,
 • Ar-Ge faaliyetlerimize, öğrenme ve gelişime kaynak ayırarak yetkinliklerimizi arttırmak,
 • Tüm ilişkilerimizde evrensel etik değerlere bağlı, yasalara uyan, bugünün insanına, gelecek kuşaklara ve çevreye karşı sorumluluklarını bilen ve yerine getiren bir kurum olmak,

Orakçı Makina A.Ş olarak ilkelerimize bağlı olmayı, tüm süreçlerimizi standartlaştırılmış sistematik bir yaklaşımla yönetmeyi, Kalite Yönetim Sistemimizi sürdürmeyi ve sürekli iyileştirmeyi taahhüt ederiz.

tr_TRTürkçe