Orakçı Makina
Olarak

"Araç üstü atık toplama ve özel hizmet ekipmanlarını; müşteri
ihtiyaçları doğrultusunda, güvenli, dayanıklı, rekabetçi ve global
pazarlarda tercih edilen ürünler olarak tasarlıyor ve üretiyoruz."

Home » Tarihçemiz

Tarihçemiz

“Farklı sektörlerde yer almanın yarattığı sinerji ve güç ile sürdürülebilir, güvenli adımlarla büyüyoruz.”

1978 yılında belediyelere alt yapı ve hizmet binaları inşaatı işleri konularında hizmet vermeye başlayan Orakçı Grup, 1990 yılı ile beraber katı atık toplama taşıma ve şehir temizliği sektöründe çalışmaya başlar.
Orakçı Makina’nın ilk faaliyetleri grup bünyesinde kullanılan araç üstü hizmet ekipmanlarının ağır servis-bakım ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.
2000 yılında atık konteyneri imalatına başlanır.
2002 yılında başlayan dönüşüm ile birlikte tesis, altyapı, insan kaynakları ve sistem yatırımlarını tamamlayan Orakçı Makina, araç üstü ekipman imalatına başlar. Grubun bu ekipmanların aynı zamanda kullanıcısı olması ve saha çalışmalarının geri bildirimleri ürün geliştirmede Orakçı Makina’ya büyük hız kazandırır.
2005 yılında ilk ihracatını gerçekleştirir.
2008-2014 yılları ihracat rakamlarındaki hızlı artış ile global marka olma yolundaki en büyük atılımını gerçekleştirdiği yıllar olmuştur.
Orakçı Makina, araç üstü ekipman üretimindeki kapasite artışlarını karşılamak için yeni fabrikasının kurulumunu tamamlar ve 2016 yılında yeni yerinde 9.600 m2 kapalı alanda hizmet vermeye başlar.
Orakçı Makina’nın projelerini geliştirdiği Tasarım Merkezi, 2018 yılında Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla Türkiye’nin 222. Onaylı Tasarım Merkezi olur.
2019 yılında Dijital Dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecine giren Orakçı Makina, kendi ERP yazılımını geliştirir. Bugün; satış, proje, satın alma, üretim, kalite, sevkiyat, insan kaynakları dahil tüm süreçlerini, kendi kurduğu ve her gün geliştirdiği “Bilgi Yönetim Platformu” ile uluslararası standartlarda yönetmektedir.
Bugün; 4 kıtada 26 ülkeye ihracat yapan ve yıllık 2.000 adet makina üretim kapasitesine ulaşmış global bir firmadır.
Çalışanları ile birlikte gelişmeye, faaliyette bulunduğu pazarlardaki yerel ortakları ile birlikte büyümeye ve marka değerini her geçen güçlendirmeye devam etmektedir.
Üretiminin neredeyse tamamını ihraç eden Orakçı Makina, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir.

tr_TRTürkçe